Najdłuższa aleja platanowa w Europie

Platan klonolistny (Platanus hispanica) to niezwykle piękne drzewo o bardzo charakterystycznej korowinie, która łuszczy się długimi, wąskimi płatami. Dzięki temu pień ma plamiastą, bardzo gładką powierzchnię. Przepiękną aleję platanową - najdłuższą w Europie - można zobaczyć w wielkopolskim Kopaszewie.

    Kopaszewo to wieś w powiecie kościańskim. Znajduje się tu śliczny pałac w stylu klasycystycznym, w którym przebywało wielu wybitnych Polaków, np. Adam Mickiewicz czy Helena Modrzejewska. Na uwage zasługuje też park pałacowy zaprojektowany przez znanego architekta ogrodów Augustyna Denizota. Dużo tu starych drzew.
   Poza obrębem parku znajduje się, najdłuższa w Europie, aleja platanowa, która prowadzi od bramy parku do dawnego folwarku. Ciągnie się ona na odcinku około 400 m i tworzy ją 50 ponadstuletnich drzew. Kiedyś platanów było 80, ale część z nich obumarła. Kopaszewska aleja optycznie wydłuża oś widokową i koncentruje wzrok obserwatora w punkcie daleko na horyzoncie.
   Przyjemnie przejść się tą długą, zieloną i cienistą platanową drogą w upalny dzień. Jesienią platany wyglądają szczególnie pięknie, gdy ich olbrzymie, skłaniające się ku sobie korony tworzą bursztynowo-złote sklepienie. Sceneria jak z baśni ...

Ostatnio zmienianyśroda, 20 kwiecień 2022 23:33

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności