Stawiszyn - najmniejsze miasto w Polsce

Stawiszyn to miasto gminne w powiecie kaliskim, leżące nad rzeką Bawół. Liczy ponad 1500 mieszkańców oraz 0,99 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jest najmniejszym miasteczkiem w Polsce pod względem powierzchni.

    Prawa miejskie otrzymał Stawiszyn w 1291 roku. Wzmiankowane było jako Stavissin lub Stavischin. Historia miasteczka jest dość burzliwa. W 1306 roku został zniszczony przez Litwinów, a w 1331 spalony przez Krzyżaków. Król Kazimierz III Wielki wybudował tu w XIV wieku zamek królewski, zniszczony w połowie XVII wieku podczas najazdu szwedzkiego. W końcu XIII wieku miasto posiadało obwarowania drewniano-ziemne, a w połowie XIV wieku mury obronne.
  Stawiszyn zbudowano według śląskiego schematu rozplanowania przestrzennego. Polegał on na rozwidleniu szlaku na dwie równoległe do siebie ulice, zbiegające się przy przeprawach. Nadało to miastu charakterystyczny plan z owalnicowym jądrem. To owalne jądro stanowi najstarszy element przestrzenny Stawiszyna, wokół którego zostały wytyczone ulice. W jego centrum ulokowano czteroboczny rynek, a z jego narożników przeprowadzono 8 ulic. Natomiast przy murach miejskich biegły ulice obwodowe, dopełnione przez sieć mniejszych, bocznych uliczek. 
   Od XV do połowy XVII wieku Stawiszyn był jednym ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce. Zniszczenia z okresu najazdu szwedzkiego, niestety, bardzo osłabiły miasto. W czasie zaborów, w 1870 roku, decyzją administracji rosyjskiej, Stawiszyn utracił prawa miejskie. W 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Stawiszyn znów stał się miastem.
   Dziś w miasteczku jest spokojnie. Są w nim dwa kościoły: katolicki i ewanglicko-augsburski. Miasto stanowi ośrodek usługowy dla rolnictwa. Występuje tu drobny przemysł odzieżowy i spożywczy.

***

   Maleńki Stawiszyn to miasteczko z ciekawą historią i z niezwykłym klimatem. Dużo tu starych, drewnianych domów, dzięki którym wydaje się, jakby w Stawiszynie zatrzymał się czas.
   O wyjątkowej duszy tego miejsca pisał już na naszym portalu Robert Anioł w artykule "Tych miasteczek nie ma już", czyli z nostalgią o Stawiszynie. Przeczytajcie i oczywiście koniecznie odwiedździe Stawiszyn.

 Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stawiszyn

Ostatnio zmienianypiątek, 01 czerwiec 2018 17:17

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności