Najstarszy kasztanowiec w Polsce

Najstarszy kasztanowiec w Polsce rośnie w wielkopolskim Lubiniu i ma na imię Benedykt.

   Najstarszy, choć nie największy, kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.) w Polsce rośnie na terenie klasztoru benedyktynów w Lubiniu, w gminie Krzywiń. Ma około 260 lat, liczy 24,80 m wysokości i 5,36 m w obwodzie. Benedykt, bo tak nazwano gigantyczne drzewo, jest pomnikiem przyrody.  
   Legenda mówi, że pod kasztanowcem znajdują się podziemne tunele, prowadzące do ukrytego pod ziemią skarbu. W okolicy krążyła również inna ciekawa historia o polskich żołnierzach, którzy podczas potopu szwedzkiego ostrzyli na pniu Benedykta swoje szable. Według ustnych przekazów, podziwiał go sam Adam Mickiewicz, który bawił w Wielkopolsce w latach 1831-1832.
   Ze względu na sędziwy wiek i okazałe rozmiary, kasztanowiec Benedykt jest zagrożony. Jego ciężkie i rozłożyste konary mogą połamać się, okaleczając drzewo i stanowiąc zagrożenie dla ludzi. Benedyktyni z Lubinia oraz dendrolodzy mają dylemat, jak pomóc drzewu.

Ostatnio zmienianywtorek, 01 październik 2019 19:20

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

2 Komentarzy

 • Redakcja

  Redakcja

  Link do komentarza poniedziałek, 09 lipiec 2018 10:41

  Bardzo się cieszymy. Już wkrótce pojawią się następne ciekawostki :)

  Raportuj
 • Elżbieta Podolska

  Elżbieta Podolska

  Link do komentarza poniedziałek, 09 lipiec 2018 10:40

  Doskonały jest ten cykl "Ciekawostki". Miło dowiedzieć się, że w Wielkopolsce mamy jakieś "naj" :)

  Raportuj

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności