Żarnowiec - jedyne w Wielkopolsce źródełko pomnikowe

Pomnikami przyrody są najczęściej wiekowe, potężne drzewa lub głazy. Mogą nimi być także źródła. Jedynym w Wielkopolsce pomnikowym źródłem jest źródło Żarnowiec, leżące w osadzie o tej samej nazwie, w powiecie poznańskim, za Dopiewem. 

    Źródełko Żarnowiec jest pomnikiem przyrody od 1994 roku. A dlaczego akurat Żarnowiec zdobył to zaszczytne miano? Otóż stanowi ono pewien przyrodniczy ewenement w naszym regionie. To jedyne źródło typu wywierzyskowego - krasowego. Woda naturalnie, samoczynnie wypływa na powierzchnię ziemi szczelinami i kanałami krasowymi ze stromego zbocza wzniesienia najdłuższego polskiego ozu - Ozu Bukowsko-Mosińskiego. W Polsce tego typu źródła występują tylko w Tatrach, na Wyżynie Lubelskiej i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
   Warto zobaczyć to górskie wielkopolskie źródło. To nie tylko przyrodnicza ciekawostka w naszym regionie. To urokliwe miejsce, w którym można zrelaksować się, odpocząć w otoczeniu zieleni, posłuchać szmeru źródlanej wody i śpiewu ptaków. Nieopodal źródełka przepływa rzeka Samica i rosną piękne, malownicze wierzby. Można wspiąć się na szczyt wzniesienia i poczuć się, choć przez chwilkę, jak w górach. Na punkt widokowy prowadzą też drewniane schody.
   Na terenie obiektu znajdują się tablice informacyjne, ławeczki oraz dwa paleniska na ognisko. Można więc tu urządzić sobie małą biesiadę. To ulubione miejsce rowerzystów, którzy mogą nabrać tu sił do dalszej podróży. 
   Największą frajdę mają tu jednak dzieci. W upalne dni żaden maluch nie oprze się pokusie wytaplania stópek w kamiennych oczkach ze źródlaną wodą.

Ostatnio zmienianyniedziela, 22 wrzesień 2019 14:29

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Więcej w tej kategorii: Najstarszy kasztanowiec w Polsce »

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności