Najstarszy cypryśnik błotny w Polsce

Cypryśniki błotne pochodzą z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. W Polsce występują dość rzadko. Najstarszym i najokazalszym przedstawicielem tego gatunku w naszym kraju jest cypryśnik rosnący w Arboretum Kórnickim.

    Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) rośnie zwykle na bagnach i terenach zalewowych. Jego korona jest regularna, zwarta i gęsto ugałęziona, a pień pokrywa cienka, włóknista, brązowo-czerwona kora.Cypryśnik błotny jest drzewem iglastym. Jego miękkie igły przebarwiają się jesienią na rudo-brązowo i opadają wraz z krótkopędami. O tej porze roku na drzewie dojrzewają za to kuliste szyszki. Ciekawostką tego gatunku są pneumatofory. Cóż to takiego? Pneumatofory to korzenie oddechowe, które wyrastają z podziemnych korzeni pionowo w górę. Spełniają one funkcję napowietrzania systemu korzeniowego oraz utrzymują potężne drzewa w bagnistym gruncie. Rosnący w Kórniku cypryśnik błotny również wypuścił pneumatofory. Wygląda to tak, jakby pod drzewem wyrosły dziwne, poskręcane grzyby. 

Ostatnio zmienianysobota, 25 kwiecień 2020 18:56

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności