Ptasi Kopciuszek

Gdyby Kopciuszek istniał naprawdę to łuskałby groch nie tylko w towarzystwie gołębi, z którymi często przedstawiany jest na bajkowych ilustracjach. Blisko jego domostwa z pewnością fruwałyby także inne ptaki - jego imienniczki.

    Kopciuszek i kopciuszek
Jak wyglądał bajkowy Kopciuszek, przed metamorfozą na balu u księcia, wszyscy wiemy. To śliczna i bardzo skromna dziewczyna, biednie ubrana i często umazana kurzem, sadzą i popiołem, bo ciężko pracowała w domu i obejściu. W ptasiej społeczności również możemy znaleźć kopciuszka. Phoenicurus ochruros czyli kopciuszek zwyczajny jest małym skromnym ptaszkiem. Ma szare, jakby przybrudzone, upierzenie. Samce są ciemniejsze i sprawiają wrażenie umazanych sadzą. Choć wróbelki też są niewielkie i szare, nie pomylimy z nimi kopciuszka, bo ten wyróżnia się rudym ruchliwym ogonkiem.

   Gdzie jest kopciuszek?
Kopciuszek z rodziny muchołówek jest ptakiem wędrownym. Zasiedla Europę i Azję. Spotkać go można także w Wielkopolsce. Kopciuszki występują w miastach i większych wsiach. Najczęściej zauważymy je w pobliżu kominów, pod okapami dachów i we wnękach starych i zniszczonych budynków. Zimę spędzają w południowej i cieplejszej części Europy, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. My możemy je obserwować właśnie w czasie lęgów. Mają dwa w ciągu roku. Od kwietnia do czerwca składają po 4-6 białych, wydłużonych jajeczek. Czasem jaja są zabarwione na niebiesko lub nakrapiane delikatnymi, brązowawymi plamkami. Przez okres 12-17 dni wysiaduje je samica. Potem do obowiązków rodzicielskich włącza się także tata. Zdarza się, że kopciuszkom podrzuca swoje gniazdo kukułka. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12-16 dniach.


  Menu kopciuszka
Posiłek kopciuszka stanowią owady i ich larwy, małe ślimaki i dżdżownice. Jesienią zjadają owoce, np. jagody czarnego bzu. Ptaszek szuka pokarmu na ziemi, na ścianach, gałęziach, liściach, a także w locie.

   Koncertowa gwiazda
Skromny Kopciuszek przeistoczył się na balu w wytworną dziewczynę, której urodę podkreślała piękna suknia i gustowne pantofelki. Kiedy schodziła na salę balową po wielkich schodach zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Ptasi kopciuszek też potrafi przeistoczyć się w gwiazdę. Mimo skromnej postury i upierzenia, ptaszki te mogą nas zaskoczyć przepięknym śpiewem. Charakterystyczne przerywane dźwięki „tli tli tli tli tli krssrs wiwiwit"można usłyszeć tuż po wschodzie słońca, a czasem i w nocy. Koncertując siadają wysoko na dachach, kominach czy antenach telewizyjnych, tak więc jego głos niesie się po całej okolicy. Podczas nocnych występów zobaczyć go można w światłach zapalonych latarni – niemal jak w blasku scenicznych jupiterów.                                                                    

Kopciuszkowe ciekawostki
- Miłość kopciuszków jest dozgonna - tworzą pary monogamiczne.
- Kopciuszka można pomylić z samicą pleszki.
- Na terenie Polski kopciuszek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
- W różnych krajach ludzie różnie nazywają kopciuszka. Ludowe nazwy tego ptaszka nawiązują zwykle do do jego wyglądu lub głosu. Inne określenia dla kopciuszka to: pleszka domowa, kominiarczyk, gazda, szałaśnik, gwizdek połoninka, węgielnik mlaskacz, paliogon i czerwony ogonek. 

Ostatnio zmienianysobota, 08 lipiec 2017 17:37

Iza DZ wykształcenia bibliotekarz, ale lubi odnajdywać ślady przeszłości nie tylko na kartkach książek. Zafascynowana wielkopolską prowincją najchętniej spędza wolny czas na wsi lub w małych miasteczkach - regionalistka z romantyczną duszą. Zwiedza Wielkopolskę, szukając ciekawych miejsc i niezwykłych historii, którymi dzieli się na zainicjowanym przez siebie portalu wielkopolska-country.pl.

Skomentuj

Powrót na górę
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Więcej o naszej Polityce prywatności